0 Kč

Klasifikace lucemburských vín - Grand Premier Cru

Kvalitativní třídění vín v Lucembursku vychází z francouzské školy. Jedinou oficiální lucemburskou apelací je Moselle Luxembourgeoise - lucemburská část řeky Mosel. Toto označení je chráněno národní známkou 'Marque Nationale', která garantuje 100% lucemburský původ. Marque Nationale byla ustanovena v roce 1935.

Vína opatřena národní známkou mohou nést 3 označení Vin Classé, Premier Cru a Grand Premier CruToto třídění je v praxi od roku 1959. Smyslem bylo usnadnit zákazníkům orientaci na trhu s vínem. Každé víno nesoucí jedno z těchto tří označení je individuálně posuzováno oficiální komisí při degustaci, kde je víno ohodnoceno na 20ti bodové stupnici. 

Systém kontroly je velmi přísný a náročnost požadavků na kvalitu logicky roste s výší kategorie. Vína kategorie Premier Cru jsou testována dvakrát před a po lahvování. Aby bylo víno povýšeno do nejvyšší kategorie Grand Premier Cru, musí úspěšně projít třetí degustací s ohodnocením minimálně 18 bodů. Systém je to náročný a zdlouhavý, ale zákazníkovi garantuje nejvyšší kvalitu vín, kterou musí opakovaně prokázat.

Na rozdíl od francouzského apelačního systému, který kategorizuje vinice a vinařství, lucemburská klasifikace se týká výhradně jednotlivých vín. Každé víno je posuzováno zvlášť a každé musí prokázat příslušnost ke své třídě.

Grand Premier Cru Moselle Luxembourgeoise Bernard-Massard

Historie | Vinařství | Tichá vína | Šumivá vína | Méthode Traditionnelle

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.